Wilbraham and Monson Academy The Global School



News
Adie ran a winning time of 20:32 to establish a new mark at WMA.
The Titans improved to 3-1-2 with the win.
The Titans are off to a 3-2 start, with a big game Wednesday against Deerfield.

Most Valuable Players 

2013-14

Spring

Girls' Lacrosse - Sydney Liptak
Boys' Lacrosse - Colby Hamwey
Boys' Tennis - Sebastian Sibilla-Escobar
Girls' Tennis - Lulu Pessina
Golf - Matt Naumec
Baseball - P.J. Jasak
Softball - Katelyn Mercer
Girls' Track & Field - Maria Slater
Boys' Track & Field - Chae Brangman
Rugby -  Gavin Chen

Fall

Water Polo - Kyle Vedovelli
Girls' Volleyball - Anna McCartney
Boys' Cross Country - Andrew Faulstich
Girls' Cross Country - Marissa Small-Towns
Football - Shacor Privott
Field Hockey - Sydney Liptak
Boys' Soccer - Chae Brangman
Girls' Soccer - Christina Wakefield, Tori Bernardo


2012-2013

Spring

Baseball - Kenny Goodnow
Softball - Emma Kindblom
Boys' Track - Marcus Klebart
Girls' Track - Marissa Small-Towns
Volleyball - Nelson Cheung
Girls' Lacrosse - Carly Cronin
Boys' Lacrosse - John Tierney
Golf - Matt Naumec
Girls' Tennis - Heather Little
Rugby - Sasha Oliinyk
Boys' Tennis - Dado Nozirov

Winter 2012-13

Riflery - Dimash Aimurzayev
Skiing - Ben Soder
Boys' Swimming - Kevin Lambert
Girls' Swimming - Ivy Durepo
Winter Track - Alex Baltazar, Marcus Klebart
Wrestling - Joe Thibault
Girls' Basketball - Carly Cronin
Boys' Basketball - Kamali Bey

Fall 2012

Boys' Cross Country - Joe Thibault
Girls' Cross Country - Marissa Small-Towns
Water Polo - Andrew Buxton
Field Hockey - Allie Cerpovicz
Football - Brendan Butcher
Girls' Volleyball - Bailey Giese
Boys' Soccer - Frankie Baltazar
Girls' Soccer - Brielle Robinson, Christina Wakefield

2011 - 2012

Spring 2012
Baseball - Ben Marcus
Softball - Alyssa Natario
Volleyball - Mike Boornazian
Girls' Tennis - Heather Little, Sarah Goolishian
Boys' Tennis - Dado Nozirov
Girls' Track - Brianna Goncalves
Boys' Track - Jared Osumah
Golf - Matt Antonacci
Girls' Lacrosse - Marissa McDermott
Boys' Lacrosse - Andrew Mordasky
Rugby - Ryan McLarney

Winter 2011-2012

Boys' Basketball - Jaylen Brantley
Girls' Basketball - Michaela Fortin
Riflery - Tashfiq Mannan
Skiing - Christina Wakefield
Boys' Swimming -Kevin Lambert
Girls' Swimming - Ivy Durepo
Boys' Winter Track - Jared Osuma
Girls' Winter Track - Alexandra Baltazar
Wrestling - Ryan McLarney

Fall 2011
Boys' Cross Country – Joseph Thibault
Girls' Cross Country –  Marissa Small-Towns
Field Hockey – Richelle Davis
Football – Michael Mendes (Offense), Craig Martin (Defense)
Girls’ Soccer – Julia Beech & Carly Cronin  
Boys’ Soccer – Philip Antonacci
Volleyball – Qiuhui Wang
Water Polo – Eva Landers & Ben Marcus

2010 - 2011
 

Spring 2011
Baseball – Michael Mendes
Golf – Matthew Antonacci
Boys' Lacrosse – Nicholas Manning
Girls' Lacrosse – Carly Cronin
Softball – Brooke Mele 
Boys' Tennis – Naruhio Sugiura
Girls' Tennis – Michelle Ding
Girls' Track & Field – Marissa Small-Towns
Boys' Track & Field – Jared Osuma

Winter 2010-2011

Boys’ Basketball – Andrej Pajovic
Girls’ Basketball – Carly Cronin
Riflery – Tashfiq Mannan
Ski Team – Elizabeth Hodson
Swim Team – Mia Konstantakos & Kevin Lambert
Wrestling – Keoni Colson
 
Fall 2010

Boys' Cross Country – Christopher Glabicky
Girls' Cross Country –  Marissa Small-Towns
Field Hockey – Richelle Davis
Football – Kyle Sweeting 
Girls’ Soccer – Brittany Barry & Rachael Kantor   
Boys’ Soccer – Jeremy Gilfor
Volleyball – Jeannette Viens
Water Polo – Kaylee Walton & Ben Marcus 

2009 - 2010

Spring 2010
Baseball – Brian Fracasso
Golf – Matthew Antonacci
Boys' Lacrosse – Adam Ginsberg
Girls' Lacrosse – Carly Cronin
Softball – Brooke Mele 
Boys' Tennis – Sean Meunier
Girls' Tennis – Michaela Rollings
Girls' Track & Field – Molley Shea
Boys' Track & Field – Ricky Moore Jr.

Winter 2009- 2010
 
Boys’ Basketball – Eric Dortch & Philip Spottswood
Girls’ Basketball – Carly Cronin
Riflery – Yeon-Joo Donna Lee
Ski Team – Stephanie Robbins
Swim Team – Mia Konstantakos & Nathan Lee
Wrestling – Derrick Barnagian

Fall 2009

Boys' Cross Country – Christopher Glabicky
Girls' Cross Country – Aislinn Calabrese
Field Hockey – Emma Camilleri
Football – Trevor Treibt 
Girls’ Soccer – Megan Cole   
Boys’ Soccer – Trevor Moran & Casey Marini
Volleyball – Haleigh Murphy
Water Polo – Carey Shetterley & Steven Marcus

2008 - 2009

Spring 2009
Baseball – Aaron Haas
Golf – Mattieu Bouteillier
Boys' Lacrosse – Spencer Nelms
Girls' Lacrosse – Nicole Grenier & Chelby Wakefield
Softball –  Siobhan Davis
Boys' Tennis – Austin Little
Girls' Tennis – Michaela Rollings
Girls' Track & Field – Russell Dinkins
Boys' Track & Field – Sarah Lyon 

Winter 2008- 2009
 
Boys’ Basketball – Kostadin Dinko Marshavelski
Girls’ Basketball – Ashley McFarlane
Riflery – Badee New Thienthong
Ski Team – Matthew Gaw
Swim Team – Mia Konstantakos & Nathan Lee
Wrestling – Erik Stuer

Fall 2008

Boys' Cross Country – Russell Dinkins
Girls' Cross Country – Sarah Lyon
Field Hockey – Amelia Gilliam
Football – Eddie Jewel 
Girls’ Soccer – Megan Cole   
Boys’ Soccer – Marco Ilao
Volleyball – Kenli Smith
Water Polo – Ariel Landers & Niko Knostantakos

2007 - 2008
Spring 2008
Baseball – Benjamin Petrides
Golf – Wilson Lao
Boys' Lacrosse – Andrew Harvey
Girls' Lacrosse – Ashley Costanzo
Softball –  Heather Hamel
Boys' Tennis – Alexander Reckendorf
Girls' Tennis – Michaela Rollings
Girls' Track & Field – Russell Dinkins
Boys' Track & Field – Emily Vincunas 

Winter 2007- 2008
 
Boys’ Basketball –  
Girls’ Basketball – Rosalyn Chesky
Riflery – Patrick Callahan
Ski Team – Matthew Gaw
Swim Team – Joseph Salamone & Brigid Jurgens
Wrestling – Kevin Dillon 

Fall 2007
Boys' Cross Country – Joshua Cuddy
Girls' Cross Country –  Sarah Lyon
Field Hockey – Amelia Gilliam
Football – Alan Williams
Girls’ Soccer – Lauren Brodeur  
 Boys’ Soccer –
Volleyball – Rosalyn Chesky
Water Polo – Ariel Landers &  TJ Park

 
 
2006 - 2007

Spring 2007


 
Baseball – Kyle Cabral
Golf – Mark Mitchell
Boys' Lacrosse – Andrew Harvey
Girls' Lacrosse – Brigid Jurgens
Softball – Danielle Lamoureaux 
Boys' Tennis – Matthew McCarthy
Girls' Tennis – Michaela Rollings
Girls' Track & Field – Kaitlin Camilleri
Boys' Track & Field – Russell Dinkins

Winter 2006- 2007 
Boys’ Basketball – Matthew Pentkowski
Girls’ Basketball – Rosalyn Chesky
Riflery – Patrick Callahan
Ski Team – Matthew Gaw
Swim Team – Joseph Salamone & Molly Goldrick
Wrestling – Joao Alves & Andrew Shea
 
Fall 2006
Boys' Cross Country – Russell Dinkins
Girls' Cross Country –  Sarah Lyon
Field Hockey – Brigid Jurgens
Football – Korey Speller & Matthew Vincunas
Girls’ Soccer – Brigida Palatino & Caitlin O'Donnell
 Boys’ Soccer – Gregory Balicki
Volleyball – Kenli Smith
Water Polo – Megan McCarthy & Daniel Cassidy
 
 
2005 - 2006

Spring 2006
Baseball – Kyle Perry & Marc Hewett
Golf – Pasquale Pio
Boys' Lacrosse – Adam Demos
Girls' Lacrosse – Olivia Clement & Victoria D'Amato
Softball – Heather Hamel 
Boys' Tennis – Joshua Heilwell
Girls' Tennis – Hye Ja Jwa
Girls' Track & Field – Kaitlin Camilleri
Boys' Track & Field – Russell Dinkins

Winter 2005 - 2006
 
Boys’ Basketball – Andre Roberson
Girls’ Basketball – Laura Coderre
Riflery – Theodore Brackett
Ski Team – Jeremy Korytoski
Swim Team – Joseph Salamone & Molly Goldrick
Wrestling – Alexander Debelov

Fall 2005


Boys' Cross Country – Peter Jurgens
Girls' Cross Country –  Courtney Williams
Field Hockey – Alicia Chagnon
Football – Sean Simpson
Girls’ Soccer – Stacy DaCruz & Anna Hart
Boys’ Soccer – Christopher Antonacci
Volleyball – Megumi Kuroki
Water Polo – Sarah Gramsby & Will Daly
 
2004 - 2005

Spring 2005
Baseball – Sean Michael Jiles
Golf – Guy Antonacci & Pasquale Pio
Boys' Lacrosse – Adam Demos
Girls' Lacrosse – Olivia Clement
 Boys' Tennis – Aviroot Kampanatsanyakorn
Girls' Tennis – Courtney Caron & Hye Ja Jwa
Girls' Track & Field – Christine Ekness
Boys' Track & Field – Tyrell Burgess

Winter 2004 - 2005
 
Boys’ Basketball – Matt Hall
Girls’ Basketball – Laura Coderre
Riflery – Eun-Kyun Ha
Ski Team – Jeremy Korytoski
Swim Team – Justine Douvadjian & Tanner Miller-Stevens 
Wrestling – Anthony Carestia

Fall 2004


Boys' Cross Country – Peter Jurgens
Girls' Cross Country – Mary Bazanchuk
Football – Justin Perry & Anthony Carestia
Girls’ Soccer – Jessica Bramucci & Anna Hart
Boys’ Soccer – Benjamin Premo
Volleyball – Alex Balise
Water Polo – Sarah Gamsby & David Juengst
 
 

Recent Results
Thursday, 10/30/2014
Junior Varsity Field Hockey
  vs. Wilbraham Recreation
more info
Wednesday, 10/29/2014
3rd Boys Soccer
  vs. Suffield Academy
L   |  3-0
Junior Varsity Girls Soccer
  vs. Marianapolis Prep
CANCELLED
Middle School Girls Soccer
  vs. Stoneleigh Burnham School
more info
Varsity Girls Volleyball
  vs. Cheshire Academy
L   |  3-0   |  recap
Varsity Co-ed Waterpolo
  vs. Williston Northampton School
W   |  15-7
Varsity Boys Soccer
  vs. Deerfield Academy
W   |  3-0   |  recap
Varsity Field Hockey
  vs. Pomfret School
L   |  1-0 OT
Middle School Boys Soccer
  vs. Eaglebrook School
more info
Varsity Girls Soccer
  vs. Greenwich Academy
W   |  3-2   |  recap
Junior Varsity Football
  vs. Cushing Academy
CANCELLED
Junior Varsity Girls Volleyball
  vs. Cheshire Academy
L   |  2-0
Monday, 10/27/2014
Varsity Field Hockey
  vs. Worcester Academy
W   |  1-0   |  recap
Saturday, 10/25/2014
3rd Boys Soccer
  vs. Eaglebrook School
more info
Varsity Field Hockey
  vs. Vermont Academy
T   |  0-0   |  recap

All materials, images, and text on the domain of WMA.us are ©2014 Willbraham & Monson Academy 
423 Main Street, Wilbraham, MA 01095   •   Ph 413.596.6811   •   Toll Free 800.616.3659   •   Fax  413.599.1749

Mission  •  Directions  •  Contact Us  •  Head of School  •  Media Relations  •  Employment  •  Employee Portal

The mission of Wilbraham & Monson Academy is to develop global citizens and leaders.

Facebook    Twitter    Linked In    Youtube
powered by finalsite